You are Wrong to Think Eating Healthy is More Costly

People are crazy who claim that it costs more to eat healthy than to eat unhealthy. This is wholly untrue. Now, if you’re buying hipster food from some yuppie health food store, you may be right. But if you’re buying basic needs of the common person from a bulk food store, it is a whole lot cheaper to eat healthy. Please note what I listed below is probably far below what an unhealthy person eats. In fact, they probably eat more like 3,000-4,000 calories on any given day spending a lot more money. And the healthy person diet below is probably way more than they usually eat (see chart at bottom).

Keys to eating Cheap & Healthy:

  • Buy in bulk
  • Buy generic
  • Invest in a deep freezer
  • Go for calories and nutrition, not flashy labeling or name brands
  • Beware of ends of shopping aisles and front of store gimmicks
  • Compare price per ounce or per-serving, not overall cost
  • Pre-plan & pre-make meals
  • Go big on left-overs – make in bulk and save
  • Drink lots of water
  • Never shop hungry
  • Beware of high markup places – convenience stores, street vendors, fast food
  • Beware of yuppy stuff – “Organic”, “Non-GMO”, … (not regulated–long story)
  • Plant your own home garden
Unhealthy Diet per person
calories cost
burger king cinnamon roll 300 $1.59
Starbucks Iced Caffe Mocha Grande 230  $          3.65
big mac meal 1350  $          5.99
small bag of Doritos 150  $          3.00
2 slices Little Caesars pepperoni pizza 248 $1.25
16 oz Coke 190  $          1.89
1 package Reese’s Peanut Butter Cup 87 $1.99
 Total 2025  $        19.36
One month $580.80
One year  $  7,066.40
Healthy Diet per person
2 cups of white rice 412  $          0.10
1 cup of sweet peas 70  $          0.61
chicken breast 8 oz 220  $          0.99
1 sweet potato 162  $          0.49
8 oz 2% milk 122  $          0.09
tilapia fish fillet 100  $          0.78
Quaker oats cereal 200  $          0.27
Ham 203  $          0.99
banana 105  $          0.13
peanuts one serving 180  $          0.13
one white potato 283  $          0.07
 Total 2057  $          4.65
One month  $     139.50
One year  $  1,697.25

4 thoughts on “You are Wrong to Think Eating Healthy is More Costly”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s